Lut 04 2018

GALARETKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Published by at 17:58 under BEZ PIECZENIA

Lekkie jak chmurka, kolorowe, zachwyci nie jednego malucha jak i dorosłego, nawet tych, którzy nie przepadają za słodkościami. Ciasto jest pracochłonne, a efekt zadowalający.

Składniki:

– herbatniki jasne
– 2 galaretki czerwone

GALARETKOWE KOSTKI:
– 1 galaretka czerwona
– 1 galaretka zielona
– 1 galaretka żółta
– 1 galaretka pomarańczowa

PIANKI SEROWE:
– 2 kostki sera śmietankowego twarogowego ,,Pacynka” (z Hula Krasula)
– 2 cukry waniliowe
– 1 szkl cukru
– 1 galaretka truskawkowa
– 1 galaretka zielona
– 660 ml śmietany 30%

Sposób przygotowania przepisu:

  1. GALARETKOWE KOSTKI – Galaretki rozpuszczamy każdą osobno w 400 ml gorącej wody, wlewamy do 4 pojemników prostokątnych i odstawiamy do całkowitego zastygnięcia. Gdy zastygną wyciągamy z pojemników, kroimy w małe kostki, dzielimy na 2 części.
  2. Blaszkę standardową wyłożyć folią aluminiową, ułożyć herbatniki.
  3. PIANKI SEROWE – Składniki dzielimy na 2 części, do jednej dajemy galaretkę czerwoną a do drugiej galaretkę zieloną. Ser, cukier i cukier waniliowy lekko utrzeć. Galaretkę rozpuścić w 1 szkl gorącej wody. Przestudzoną dodać do sera i wymieszać. Śmietanę ubić i dodać do masy serowej. Dokładnie wymieszać. Do każdej dodać po porcji kostek galaretkowych. Lekko przemieszać.
  4. Czerwoną piankę wylać na herbatniki, włożyć na chwilę do lodówki, na lekko zastygniętą masę wylać zieloną piankę. Odstawić do zastygnięcia. Galaretki czerwone rozpuścić w 700 ml gorącej wody, gdy będzie mieć konsystencję gęstego kisielu wylać na ciasto. Odstawić do całkowitego zastygnięcia ciasta.

 

No responses yet

Comments are closed at this time.

Trackback URI |